fbpx

טאי צ'י

שיטת אימון המורכבת מסדר תנועות איטיות ומתמשכות שנועדו להרגיע לחזק ולהגמיש ולחסן את הגוף כולו

למי נועדה השיטה? השיטה נועדה למי שמחפש דרך להישאר בכושר ולהיות בריא אך אינו רוצה לבלות שעות בריצה, הרמת משקולות וכדו’. הטאי צ’י היא שביל ביניים בין התנועה הגופנית וההתבוננות הפנימית, היא נעימה לתירגול מרעננת ומחדשת את הכוחות מבלי “לסחוט” את הגוף.

מתרגלי הטאי צ’י מעידים על:

סגנון השיטה

בשנות ה-30 נבנתה תבנית תנועות המתבססת על 99 תנועות מחמשת הסגנונות העיקריים של אותה תקופה על מנת לשמר את הטכניקות היעילות והשימושיות. גרנד מאסטאר וונג שוג’ין, בעל ידע וניסיון רב בשיטות לוחמה שינג-אי והבה-גווה עיצב את התבנית מחדש לפי ניסיונו הרב בלחימה ובצ’י קונג, תלמידו ממשיך דרכו מאסטר וונג פו לאי, שהוא כיום ראש השיטה קיבל על עצמו להפיץ את השיטה בעולם. ממנו למד בנימין את התבנית ואת העקרונות.

נושאי הלימוד

טאי צ’י צ’ואן

הטאי צ’י הינה אומנות לחימה פנימית עתיקה שמקורה בסין. שיטה זו צוברת כיום פופולריות רבה בעולם המערבי בזכות השילוב הייחודי בין העוצמה וההרפיה שמעניקה שיטה זו למתאמן. חלק מרכזי בלימוד הטאי צ’י הינו לימוד  קאטה-רצף של תנועות מתחלפות. בקבוצות נלמדות שתי קאטות:
1) קאטה קצרה: זוהי תבנית תנועות בסיסית המסייעת בידי המתלמד המתחיל לרכוש ידע ראשוני בשיטה.
2) קאטה ארוכה: קאטה זו חוברה ע’י מאסטר צ’ן פן לין במטרה לשמר טכניקות נבחרות מסגנונות שונים של הטאי צ’י: צ’ן, יאנג ו-וו. בתקופה מאוחרת יותר עוצבה הקאטה בידי מאסטר וונג שו ג’ין,אשר הוסיף בה דגשים ועקרונות של השינג אי והבה גואה. תלמידו-מאסטר וונג פו לאי – הוא ממשיך דרכו ומשמש כיום כראש השיטה העולמית וממנו-כאמור-למד בנימין את הקאטה באופן אישי. קאטה זו מורכבת מ-99 תנועות והזמן הנדרש ללומדה נע בין חצי שנה לשנה בהתאם ליכולות ולהשקעה של התלמיד.
לאחר הלימוד התיאורטי מתעמקים בתנועות הקאטה ומתמקדים ביישומים האפליקטיוויים של התנועות.

צ'ין נא

הצ’ין נא הינה אוסף טכניקות של בריחים וריתוקים,המסודר בתבנית לימוד. תרגול הצ’ין נא מסייע בהבנת היישומים של הטאי צ’י והשינג אי כאחד.

צ'ין קונג

שיטת ריפוי והעצמת האנרגיה הפנימית בגוף שהתפתחה במשך אלפי שנים.

עבודה בזוגות

1) TUI SHU  –  PUSHING HANDS: תרגול זוגי המסייע בפיתוח קשר והקשבה בין המתאמן ובין הסובב. 2) סן שו: תבנית זוגות להבנת היישומים הלחימתיים.

אי צ'ואן

האי צ’ואן היא שיטת לחימה,המדגישה יצירת עוצמה פנימית בעזרת הכוונה ושכלול המודעות (“אי”). תרגול הטכניקות משפר את התנועה והתגובה הספונטניות וכל זאת בצורה הרמונית ואחדותית. בנימין למד שיטה זו אצל מורו – מאסטר יאן פורמיי.

שיאצו

שיטת טיפול מאניפולטיווית, המבוססת על מגע ומתן לחץ בכל חלקי הגוף עפ’י עקרונות הרפואה הסינית. השיטה מסייעת באיזון הזרימה האנרגטית אצל המטופל ובשיפור המודעות והרגישות לזולת אצל המטפל.

שינג אי צ'ואן

השינג אי הינה אומנות לחימה פנימית-נוספת-המבוססת על חמישה יסודות בסיסיים ושתים עשרה תנועות המאפיינות חיות שונות. כל אלה מתאגדים במספר קאטות הנלמדות בקבוצה. כמו כן נלמדות קאטות של כלי נשק שונים: מקל קצר, מקל ארוך וחרב.

העמל והפירות

המתמיד באימון בשיטות אלה יוכל לחוש השפעה ניכרת במימד הבריאותי והפיסי, המנטלי והסביבתי

חוסן גופני וביטחון עצמי גבוהים יותר

מערכת חיסונית איתנה ושיפור ביציבה

רוגע ושיפור ביכולת להתמודד עם לחצים

יתרונות אלו באים לידי ביטוי הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך יותר. הלימוד בקבוצה כולל מתלמדים בכמה דרגות, דבר המאפשר לכל תלמיד,בכל רמה,למצוא את מקומו בקבוצה. קצב הלימוד וההתקדמות הינם אישיים ותלויים רבות בהשקעה ובהתמדה של המתלמד, כאשר ההמלצה היא לבנות מסגרת אימון אישי על בסיס יומי.
האימון האישי אינו דורש עזרים חיצוניים או תנאי סביבה מיוחדים וניתן לבצעו בכל מקום ובכל שעה משעות היום.

וכבר אמרו חכמינו:

“מי שטורח בערב שבת, זוכה ואוכל בשבת”.